Karottka |
Wysłany: Pon 18:20, 26 Maj 2008 Temat postu: Ogród |
|
Wszystko, co robimy świadczy o człowieku. Także ogród jest tego częścią. Więc będę pomagać Wam zaprojektować, urządzić i utrzymać ogród w ładzie oraz nawet sprawić, by wyglądał pięknie przez cały rok!
To będzie prosta, lecz z długimi tekstami gazetka dla wszystkich pirackich ogrodników Dyskutujcie, komentujcie, a gazetka (dla ładu ) będzie dodawana w edytowanym poście. A więc...
1. Projektowanie
To jedna z moich wielu pasji. W tej dziedzinie mogę wykazać swoje pole do popisu i urządzić ogród marzeń. Wy też możecie. Musicie tylko wiedzieć, jak to zrobić. Otóż potrzebne wam będzie kilka ołówków, najlepiej dużą gumkę i dużo kartek papieru, najlepiej, żeby to były kartki w kratkę. Żebyście poćwiczyli, zaprojektujecie najpierw przykład, ok? To zaczynamy!
1. Włączamy paint, bierzemy prostą i robimy płot. Jako przykład weźmy róg ogrodu. Rysujemy prostokąty, każdy mniejszy od poprzedniego i ostatni płotek ma się zakończyć na środku między rogami. Trzeba też dorysować boczne ścianki (górną na skos, dolną równolegle. Nie rysujcie, przykładem jest płot szczelny). Górne ścianki tak, jak dolne. Chyba wiecie, o co chodzi? Ok, Wasz rysunek ma wyglądać mniej więcej tak:
Jeśli tak nie wygląda, to popraw tak, jak jest na rysunku. Ale z płotem to jeszcze nie wszystko. Musimy zrobić belki, które podtrzymują całe ogrodzenie w ładzie. A więc rysujemy wzdłuż linie równoległe do górnych i dolnych ścianek. Jako, że dwie belki czy jedna nie robią różnicy, weźmy jedną, bo i tak mamy jeszcze wieeele roboty . Rysujmy po środku wielką belkę. Teraz górne ścianki tak samo, jak boczną ściankę. Ponieważ belki nie są takie długie, podzielmy je na pół. To samo zróbmy z tylnym ogrodzeniem. Teraz usuńmy zbędne kreski z belek podtrzymujących. Nie usuwaj kreski w rogu! Deski będą wyglądać, jak w ramce. Gotowe? Teraz powinien wyglądać tak:
I jak? Nasze podwórko ma już pole. Teraz pomyślmy o czymś ozdobnym, np. fontannie. To będzie trudne i czasochłonne. Więc zróbmy sobie przerwę.
I jak idą lekcje?
Po jakimś czasie...
A więc wracamy do fontanny. Wybierzmy fontannę z gołębiami. Rysujemy poziome, owalne kółko na samym rogu naszego ślicznego płotku , gdzies tak na wysokości belki podtrzymującej. Teraz usuwamy z niego niepotrzebne kreski. Gotowe?? To mamy misę fontanny. Ale przecież musi na czymś stać. Weźmy więc krzywą i zróbmy dolną część - najpierw pionową kreskę i przeciągnijmy na małą odległość (0,5-1cm) i to samo z drugą stroną. Teraz poziomą kreską połączmy punkty i przeciągnijmy ciut do dołu. Gotowe? Jeszcze coś takiego z górną częścią, ale odległość od środka misy nie może być większa niż mm. Teraz usuńcie kreski. Gotowe? Rysunek powinien wyglądać jakoś tak:
To żeby nie przedłużać, robimy nóżkę . To teraz znów za pomocą krzywej robimy dwie ,,ściany". Usuwamy kreski. Łączymy tak samo, jak dolną część misy. I ,,oczyśćmy" to. Gotowe?? Wspaniale. Teraz zabierzmy się za podstawy. Zróbmy wklęsłe ,,ścianki" i nie łączmy ich. Teraz weźmy kółko i zróbmy dwa tak, żeby były złączone z tymi ,,ściankami". Teraz usuńmy kreski i złączmy punkty krzywą. I mamy pół nóżki. Teraz zróbmy koło podobne do misy i usuńmy kreski z nóżki. Teraz doróbmy tak, żeby wyszedł kwadrat z wklęsłym ,,sufitem" i wypukłą ,,podłogą". I jak? Gotowe? To mamy już małą fontannę. Brakuje nam tylko detali, które oczywiście lądują na końcu planu. Teraz musimy zrobić tak, żeby ta fontanna rzeczywiście miała gołębie. Ale jak? Najpierw pokażę, jak mniej więcej ma wyglądać wasza praca:
A więc ciągniemy dalej. Weźcie koło i zróbcie taki owal niewysoko nad granicą misy. Gotowe? Teraz połączcie je z granicą misy prostymi. Nasza fontanna nabrała kształtów. Jeszcze tylko gwóźdź programu... Dwa urocze gołąbki. To najtrudniejsza część tego wszystkiego. Na początek zobimy takie gniazdko, powtarzając akt robienia... Tego niżej A więc powtarzamy ruchy. I usuwamy kreski. Teraz róże na gnieździe. Robimy po kilka kółek nałożonych na siebie tak, by tworzyły kwiat. Teraz gołąbek. Robimy krzywą od końca róż (ma być krótka) i przeciągamy tak, żeby w prawą stronę był brzuszek. I pamiętajmy o usunięciu kresek. Teraz bierzemy prostą i ,,kosimy" gdzieś tak na kąt ostry, jakieś 3-5'. Rysujemy krótką prostą, na końcu której uformujemy głowę. Teraz robimy ,,kwadratową", małą główkę, wykonując lekko wypukłą krzywą. Teraz robimy taką samą krzywą pod granicami główki. To będzie skrzydło. I pod tym takie samo to zrobienia dolnej granicy skrzydła. Lecz to nie jest całe. Jeszcze ukośna krzywa do zrobienia piór wewnętrznej strony skrzydła. Bierzemy prostą i robimy mały odcinek. To druga strona skrzydła. Teraz mały odcinek prostej blisko głowy, który będzie drugim skrzydłem. Teraz robimy lekko wypukłą krzywą, którą połączymy z pierwszym skrzydłem taką samą kreską. Przy mm od początku skrzydła robimy węzszy odstęp linii. Teraz wykonujemy krótki, wklęsły odcinek. I dorabiamy ogon, dokańczając go skosem. Gotowe? Teraz drugi. Rysujemy krzywą od dolnego końca dzióbka do początku skrzydła (oczywiście w odstępie). Teraz robimy główkę. Dzióbki połączone końcami. Teraz doróbmy lekko wypukły brzuszek. Teraz dorabiamy skrzydełko, rysując skośną prostą, potem poziomą prostą i przy rozwarciu skrzydła dorabiamy poziomą prostą, która będzie elementem drugiego skrzydła. Teraz za pomocą krzywej robimy skrzydło. Pamiętajcie! W połowie skrzydło będzie węższe. I podobnie dorabiamy granice. Kończy się ona na czubku skrzydła. Teraz robimy krótką skośną. I ogonek (od koszyka) - kąt prawie prosty, ale jeszcze nie. Skośnie do końca tamtej prostej (czyli ,,tyłka" gołąbka ). Teraz dorabiamy takie cienkie łapki. I mamy śliczną fontannę! Jeśli nie wygląda tak:
To popraw. Co teraz? Fontanna pięknie wyglądałaby pod jakimś drzewem. A więc jakie drzewo byłoby najbardziej efektowne? Wielkie, piękne drzewo. Więc jak? Rysujemy. Wystarczy narysować dwie proste lekko skośne i gotowe. Usuwamy kreski. I od rogu pnia skośna prosta (niedługa). I rysujemy ołówkiem trawę. Przerwa. Tak to wygląda:
Tyle na dzisiaj |
|